Історія Наталії Безвуляк
Масаж – це ціла наука, і щоб пізнати її, потрібно багато часу і зусиль. Ми продовжуємо відкривати для себе секрети цієї науки разом з майстрами Студії масажного мистецтва, і сьогодні ми спілкуємося з Наталею Безвуляк, засновницею студії, сертифікованим SPA-майстром вищої категорії, практикуючим майстром з масажу та косметології з 12-річним досвідом і людиною, яка любить справу, якою займається.
Я знаю, що раніше ти працювала піар-менеджером, це досить цікава і прибуткова професія. Чому ж ти «перемкнулася» на масаж? Як ти усвідомила, що треба повністю змінити вид діяльності, адже це зовсім не споріднені професії?
Взагалі я навчалася на еколога, тому піар – не моя перша професія. Паралельно я відвідувала медичний коледж і навчалася масажу, бо подобався він мені з дитинства, я почала масажувати вдома і потім пішла на курси. Масаж для мене був спочатку просто захопленням, хобі, яким я займалася заради задоволення. А вже пізніше я стала практикуючим майстром.
Як ти відбирала майстрів собі у студію?
Я обирала майстрів сама, так само сама їх навчала, перевіряла, тестувала. Тому що пройшов певний час, і я зрозуміла, що сама не впораюся, мені потрібно було більше рук, більше людей, бо охочих потрапити до мене на прийом було більше, ніж я могла прийняти.
Потім я потрапила на чемпіонат Західної України, який був для мене першим професійним змаганням, де я вирішила показати свою методику, яку сама розробила і якою були задоволені клієнти. Я йшла за досвідом, подивитись, що роблять інші майстри, навчитися чогось. Але так вийшло, що я перемогла. Саме тоді я зрозуміла, що рухаюся в правильному напрямку, і що мою роботу не лише високо оцінюють, але й вона приносить людям задоволення.
А чому напрямом діяльності студії ти обрала східний масаж?
Я певний час навчалася у лікаря тибетської медицини, який і привив мені любов до східного мистецтва. Тут зовсім інший підхід, ніж у традиційній медицині – якщо зазвичай, коли ти хворий приходиш до лікаря, всі органи «розбігаються по різних кабінетах», то на Сході лікування проводиться комплексно і воно є більш ефективним, а масаж є однією із складових лікувального процесу. Крім цього, тибетські лікарі завжди дивляться на проблему цілісно – вони лікують не симптоми, а причини.
Чи навчалася ти за кордоном?
Вчилася у закордонних митців. Взагалі у мене є мрія поїхати навчатися за кордон, кудись в Тибет, але на таке навчання треба їхати на тривалий час, бо навіть кількох місяців буде замало. Мені пощастило навчатися у майстра, який провів декілька років в Тибеті і який власне передав мені свої знання.
Чи є клієнти, яких ви відмовляєтесь приймати через важкі захворювання, травми спини чи ще з якихось інших причин?
Так, звичайно. Ми позиціонуємо себе як профілактичний центр, ми не беремося за лікування, і масаж – не панацея від всіх хвороб, особливо коли організм в «запущеному» стані. Наші клієнти спершу звертаються до адміністратора, який і дізнається про загальний стан здоров’я, і якщо є якісь серйозні захворювання, ми рекомендуємо все-таки звертатися до лікаря. Якщо в пацієнта є проблеми зі здоров’ям, але масаж може допомогти послабити симптоми чи покращити загальний стан організму, то ми беремось, але це в кожному випадку індивідуально.
Як директор, скільки часу ти витрачаєш на масаж? Керівна посада, мабуть, відбирає багато сил і змушує коригувати свій графік.
Тут треба сказати, що мені пощастило з професією, оскільки я, крім того, що практикую, ще й викладаю у масажній школі, підбираю власний персонал і всі, хто приходять до мене на співбесіду, свій перший масаж якраз роблять мені. І ще я своїх майстрів постійно перекваліфіковую і перевіряю їх здібності, тобто це додаткова практика як для них, так і для мене.
До речі, про масажну школу. Вона нещодавно відкрилася, скажи, для кого ти її створила? Кого плануєш навчати?
На базі Студії масажного мистецтва у нас була школа для підвищення кваліфікації: я навчала своїх майстрів і приймала інших, які бажали освоїти нові техніки. Підвищення кваліфікації займає кілька днів, бо майстер, який практикує масаж, лише додає нові знання до вже наявних. Оскільки кількість охочих постійно зростає, ми відокремили школу, і оскільки було багато запитів із навчання новачків, ми наважилися створити такий заклад, де всі охочі матимуть змогу навчитися робити масаж. Наприклад, для майстра важливо вміти правильно стояти, володіти власним тілом, і далеко не всі це вміють. Мої ж масажні техніки направлені на те, що майстер працює не лише над клієнтом, але й над собою,бо здоровий майстер – це здорова енергія в тілі, він може повністю зосередитися на клієнтові.
До речі, про енергію. Робота масажиста – морально складна, щодня ви спілкуєтесь із десятками абсолютно різних людей, і не завжди вони позитивно налаштовані. Як ти абстрагуєшся і як врівноважуєш свій емоційний стан?
Перш за все, що людина випромінює, те вона й притягує. Негативних клієнтів у мене було дуже мало, більшість з них – позитивні, хороші люди. А навіть якщо згадувати якийсь негативний досвід, то більшість таких клієнтів швидше були втомлені, виснажені, але аж ніяк не погані. Перш за все, у своїх клієнтах я бачу людей, яким я можу і маю допомогти. Крім цього, я постійно працюю над собою – якщо майстер сповнений сил, енергії, позитивно налаштований, то і клієнту цей настрій передається. У нас завжди відбувається обмін енергією з клієнтами, я даю їм масаж, нові сили, а вони мені повертають позитивні емоції, вдячність.
А хто робить масаж тобі? Мабуть, важко задовольнити всі побажання майстра.
Справді, мені важко догодити, але я знайшла вихід із ситуації. Коли я ще не створила студії, я ходила по різних салонах і намагалася знайти майстра, який робить масаж, хоча б схожий до того, який роблю я, але мої пошуки ні до чого не призводили. І пізніше, коли я створила студію, я навчила майстрів своєї техніки і вони можуть робити мені такий масаж, який я роблю людям.
Є такий жарт, що коли пацієнт йде до хірурга, перша річ, якої не можна йому казати: «Я дивився доктора Хауса». А чого не можна казати масажистам? І які клієнти найбільше дратують?
Насправді я люблю складних клієнтів, і, думаю, кожен майстер зі мною погодиться, що вони стимулюють нас бути кращими і рости над самим собою. Вони шукають симптоми захворювань в інтернеті, постійно перевіряють щось, перепитують, але цим самим змушують на вдосконалюватися.
Як клієнту підготуватися до масажу, об отримати максимальний ефект?
По-перше, дуже часто, коли люди питають про підготовку, вони мають на увазі матеріали, які треба мати з собою: рушники, халати, тапочки тощо. Насправді такі традиції – пережиток минулого і ми забезпечуємо своїх клієнтів всім необхідним обладнанням. Найкраща підготовка – позитивний емоційний заряд. А по-друге, для якісного масажу важливо знайти майстра, якому ти можеш довіряти. Це та ж історія, що й на кухні: з одного набору інгредієнтів кожна господиня зготує іншу страву. Кожен майстер робить один і той самий масаж, але кожен робить його по-своєму, треба знайти свій рецепт. Тільки тоді, коли ти повністю розслабишся і довіришся майстру, сеанс пройде ідеально. І ще один важливий момент: клієнт має бути не голодним. Тобто на масаж треба йти достатньо ситим, адже якщо ви давно не їли, організм не зможе розслабитися повністю, бо відчуття голоду сильно впливає на наше самопочуття. Водночас, переїдати теж не слід, бо тоді ви відчуватимете важкість і дискомфорт іншого характеру. Оптимальний варіант – поїсти за 1-1,5 год. до сеансу.
В кожній галузі існують свої топ-5 найпоширеніших міфів. Які міфи є в масажі і де найчастіше помиляються клієнти?
Мабуть, найпоширенішим міфом є те, що в людини «відклалися солі». А насправді дуже часто відбувається спазмація, ущільнення м’язів. Здебільшого такі відчуття виникають тоді, коли у місці, яке недостатньо активне, зокрема у людей з малорухливим способом життя, відбувається скупчення клітин, які немов би заморожуються. Після масажу ці відчуття минають, адже пропрацьовується уражена ділянка.
І ще один міф – це те, що масаж межує з інтимними послугами і дуже часто клієнти приходять не за тими відчуттями. Насправді професійний масаж значно ближчий до медицини, аніж подібних послуг, і про це слід знати і пам’ятати.
Така необізнаність добре ілюструє загальний стан суспільства, адже більшість хибних діагнозів якраз ставлять через недостатню поінформованість людей. Нас практично ніхто не навчає основ анатомії, ми ставимо діагнози самі собі, орієнтуючись на розповіді знайомих, а не на власні відчуття. Чи чекаєш ти від своєї школи якогось просвітницького ефекту, а не лише практичних навичок?
Справді я відчуваю певну відповідальність і місію, бо повідомити якомога більшій кількості людей якусь корисну інформацію про них самих – це дуже важливо. Зараз масаж є не розкішшю, а необхідністю. Сидячий спосіб життя, стреси, напружений графік сильно впливають на наше здоров’я, а масаж якраз допомагає розслабитися, відновити сили і заспокоїтися. До того ж, в нашому житті дуже мало тактильних відчуттів, а тіло людини все одно потребує їх.
Чи буває, що після масажу клієнту може стати погано? Чим це спровоковано і що робити?
Це залежить від того, з якими симптомами пацієнт до нас прийшов. Наприклад, якщо в людини є вади серця, в вона нас про це не попередила, швидкий темп масажу може призвести до пришвидшеного серцебиття і погіршення самопочуття. Коли людина швидко піднялася після масажу, буває запаморочення, тому ми рекомендуємо клієнтам кілька хвилин полежати, а потім повільно вставати. Якщо запаморочення не проходить протягом кількох хвилин, може бути, що у пацієнта проблеми з шиєю і масаж загострив певні симптоми, про існування яких майстер знову-таки не знав.
І наостанок: чи може кожен навчитися робити професійний масаж?
Так, і саме для цього я відкрила школу – щоб кожен міг спробувати, відчути це на власному досвіді. Взагалі, у мене є мрія, щоб кожен знав основи масажу, так як це прийнято на Сході, бо масаж там передається в спадок і людей цього навчають змалку. Це ціла культура, і я хочу передати її іншим.